Co to jest EEG Biofeedback?

 

EEG Biofeedback to indywidualnie dopasowany trening polegający na instrumentalnym warunkowaniu pracy mózgu. Jest to metoda behawioralna mająca na celu nauczenie pacjenta świadomego kontrolowania aktywności bioelektrycznej mózgu. Od lat 50-tych XX wieku wiadomo, że człowiek dzięki informacji zwrotnej otrzymywanej w czasie rzeczywistym potrafi wpłynąć na zmianę parametrów zapisu EEG. Skuteczność i trwałość treningów Biofeedback opiera się na zjawisku plastyczności mózgu i tworzeniu nowych połączeń synaptycznych między neuronami. Jest to fundamentalne zjawisko związane z uczeniem się i nabywaniem nowych umiejętności. Należy pamiętać, że treningi Biofeedback są metodą neuroterapeutyczną wspomagającą  terapie  głównych zaburzeń naszych Pacjentów. Stosując ją nie zlikwidujemy np. dysleksji, czy ADHD, ale z pewnością poprawimy jakość funkcjonowania Pacjenta ułatwiając mu tym samym życie szkolne i domowe.

W mojej Pracowni pracujemy na nowoczesnej, 4-ro kanałowej głowicy Neurobit Optima 4 w oparciu o oprogramowanie Bioexplorer.  Urządzenie posiada certyfikat CE. System szkolenia neuroterapeuty jest zgodny z wytycznymi Biofeedback Certyfication International Alliance (BCIA).

 

Czy EEG Biofeedback jest bezpieczny?

 

Tak, EEG Biofeedback jest bezpieczną metodą treningu. Jest to nieinwazyjna forma trenowania stanów mózgu mająca na celu poprawę codziennego funkcjonowania. Naszymi urządzeniami nie ingerujemy w zapis EEG, jedynie zbieramy informacje na temat pracy mózgu, by monitorować przebieg treningu i stymulować pacjenta do zmiany. EEG Biofeedback to autotrening wspomagany przez neuroterapeutę. Przy pomocy informacji zwrotnej (feedbacku) o różnorodnym charakterze (obraz, dźwięk, gra wideo), wpływamy na intensywność pracy określonych fal mózgowych. Niektóre z nich promujemy, a inne obniżamy. Kierunek i cel działania zależy od potrzeb pacjenta.

Pasty stosowane do montażu elektrod są hipoalergiczne, a samo urządzenie nie emituje żadnych niebezpiecznych zjawisk.

 

Dlaczego EEG Biofeedback jest skuteczny?

 

Nasze treningi Biofeedback układane są indywidualnie, w zależności od potrzeb Pacjenta i wyników wstępnego badania QEEG. Przebieg treningów jest na bieżąco monitorowany, a pojedyncze sesje są nagrywane. Treningi prowadzi wyszkolony terapeuta, na certyfikowanym sprzęcie.

Trwałość efektów uzyskujemy dzięki systematycznej pracy z Pacjentem (2-3 razy w tygodniu). Wspólne z terapeutą podejmowanie decyzji o przystąpieniu do treningu wiąże się z późniejszym, konsekwentnym działaniem. Pacjent po wstępnej diagnozie zostaje poinformowany ile sesji treningowych powinien odbyć, aby były widoczne efekty i trening przyniósł korzyści.

Pierwsze efekty widoczne są już po miesiącu (sesje 2-3 razy w tygodniu). Związane jest to z efektem tworzenia nowych, trwałych połączeń synaptycznych. W zależności od typu treningu, może to być poprawa jakości snu, ogólne wyciszenie, uspokojenie czy poprawa motoryki małej. Tuż po zakończonej sesji obserwujemy często krótką zmianę w zachowaniu Pacjentów np.: ożywienie czy uspokojenie, senność.

 

W czym EEG Biofeedback może mi pomóc?

 

U dzieci najczęściej stosuje się treningi EEG Biofeedback, aby pomóc im w:

- opanowaniu umiejętności koncentracji uwagi,

- zmniejszeniu pobudzenia ruchowego,

- przyspieszeniu pracy mózgu, reakcji na bodziec,

- opanowaniu impulsywnych, emocjonalnych zachowań,

- opanowaniu wybuchowych reakcji w zaburzeniach opozycyjno-buntowniczych,

- traumatycznych przeżyciach,

- opanowaniu kłótliwości, braku elastyczności w kontaktach społecznych (np. w autyzmie, ZA),

- trudnościach w zrównoważeniu wielorakich zadań.

 

 Dorośli najczęściej korzystają z EEG Biofeedback kiedy:

- czują się wypaleni zawodowo,

- brakuje im chęci do działania,

- mają problemy z koncentracją na zadaniach lub są spowolnieni,

- chcą nauczyć się efektywnego relaksu i odpoczynku,

- mają problemy ze snem,

- są impulsywni, nerwowi, wybuchowi i mało elastyczni,

- czują się przepracowani i potrzebują wyciszenia.

 

Dlaczego EEG Biofeedback jest tak lubiany?

 

Treningi Biofeedback są atrakcyjne dla osób w każdym wieku. Przebieg treningu i dobór rodzaju biofeedbacku uzależniony jest od potrzeb, ale też preferencji Pacjenta. Każdy z nas lubi czasem pograć w gry planszowe, ułożyć puzzle, obejrzeć film, posłuchać muzyki, czy zagrać w gry wideo. Niezależnie od wieku czynności te są znane nam i atrakcyjne (zwłaszcza, że często brakuje nam na nie czasu). Dorośli lubią się relaksować i analizować swoje postępy, dzieci wolą rywalizować, zbierać nagrody, lubią nowe technologie. Podczas naszych treningów wykorzystujemy wszystkie te elementy, które podążają za potrzebami nowoczesnego młodego człowieka, jednocześnie przynosząc kontrolowane, mierzalne korzyści.

 

Z jakimi metodami można łączyć EEG Biofeedback?

 

EEG Biofeedback można jednoczasowo łączyć z nieinwazyjnymi metodami treningowymi takimi jak:

- sensoryczna integracja, terapia ręki,

- praca z logopedą, pedagogiem, psychologiem,

- ćwiczenia usprawniające, relaksacja, masaże.

 

zapisy: 601 93 95 36 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ursynów-Grabów

© 2013 e-studio