UCHO TO COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO NARZĄD SŁUCHU

Czy mogą Państwo powiedzieć o sobie, że:

„jestem wciąż zestresowany”
„czuję się zmęczony i przytłoczony”
„mam kłopot z koncentracją”
„często o czymś zapominam”
„ciężko mi szybko zripostować rozmówcę”
„powoli uczę się języków obcych”
„czuję, że mam potencjał, ale nie umiem go wykorzystać”
„słabo zapamiętuję treści wykładów”
„mam niską wiarę w siebie”,


NASZE TRENINGI WEDŁUG METODY TOMATISA KIERUJEMY DO OSÓB, KTÓRYCH SUKCES ZAWODOWY UZALEŻNIONY JEST OD DOBREJ KOMUNIKACJI.


W latach 40. ubiegłego stulecia profesor Alfred Tomatis - francuski foniatra, otolaryngolog - rozpoczął swoje badania nad wpływem muzyki na koncentrację, pamięć i samopoczucie.  Obserwacje dokonane przez Tomatisa wskazywały na to, że niektóre rodzaje muzyki korzystnie wpływają na aktywność układu nerwowego, mają działanie uspakajające, poprawiają koncentrację, zmniejszają lęk i reakcje stresowe. Wśród kompozycji, które zdaniem Tomatisa pozwalają na osiągnięcie najbardziej widocznego wpływu, znajdują się utwory Mozarta. W 1993 r. Badacze Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine Gordon Shaw i Frances Rauscher ogłosili, że studenci, którzy bezpośrednio przed testem wyobraźni przestrzennej wysłuchali muzyki Mozarta, uzyskiwali lepsze wyniki. W treningu Tomatisa używa się "elektronicznego ucha" - urządzenia pozwalającego na przefiltrowanie utworów tak, aby do mózgu docierały te częstotliwości, których pacjent najbardziej potrzebuje. Jest to swoisty trenig mieśni kosteczek słuchowych znajdujących się w uchu środkowym odpowiedzialnych za jakość przenoszenia impulsów dźwiękowych. W Polsce instytucją propoagującą treningi Tomatisa oraz szkolącą terapeutów jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Podczas badań Tomatis zaobserwował, że osoby z zaburzoną analizą dźwięków czują się wciąż zmęczone, spięte i miewają stany lękowe. Stymulacja słuchowa odpowiednią, indywidualnie dobraną muzyką dynamizuje korę mózgową i daje efekt głębokiego relaksu i wyciszenia, bez uczucia zmęczenia i apatii. Efektem treningu jest również uaktywnienie prawego ucha w procesie słuchania, co umożliwia lepsze rozumienie komunikatów, szybszą koncentrację na informacji słownej, co ułatwia komunikację interpersonalną.

We Francji, w gabinetach profesora Tomatisa treningom poddali się min. Gerard Depardieu, Maria Callas, Romy Schneider.

https://www.youtube.com/watch?v=w8rf8rbrFss

© 2013 e-studio